Piece do pizzy

We współczesnych pizzeriach najczęściej do wypieku pizzy używa się specjalistycznych pieców konwekcyjno-parowych przystosowanych do tego celu zwanych po prostu piecami do pizzy. Choć występują modele zasilane zarówno energią elektryczną jak i gazem, najczęściej stosuje się te pierwsze. Zależnie od ilości komór piece te można podzielić na jedno i wielokomorowe. Półki wewnątrz komór zrobione są z aluminium, które kumuluje wytwarzane przez grzałki ciepło. Grzałki te znajdują się pod szamotową płytą. W przypadku pieców z jedną komorą znajdują się one u dołu i u góry, w przypadku większej liczby komór grzałki umieszczone są w każdej z nich. Wszystko po to by zapewnić równomierną temperaturę pieczenia.


W niektórych modelach pieców do pizzy funkcję grzałek pełnią promienniki podczerwieni a same komory zrobione są z bazaltu, granitu lub lawy. Zależnie od zastosowanej liczby promienników w piecach takich można osiągnąć nawet temperaturę 500 °C . Tak wysoka temperatura stosowana jest również przy oczyszczaniu komór pieca przez wypalenie zbędnych resztek.

Przykładem wielokomorowego pieca do pizzy może być 3-komorowy model PIZZA MASTER, Modular 800 (http://sklep.technica.pl/pizza/piece-do-pizzy/trzykomorowe/elektryczne_46/piec-do-pizzy-3-komorowy-27-x-pizza-35-cm.html). Pozwala on na pieczenie równocześnie 13 pizz o średnicy 35 cm. Wykonany jest ze stali nierdzewnej, posiada przeszklone drzwi i halogenowe oświetlenie co ułatwia wzrokową kontrolę tego co się dzieje w poszczególnych komorach.
Bardzo przydatna jest funkcja turbo-start, która pozwala na niemal natychmiastowe nagrzanie pieca, dodatkowo specjalne sterowniki zapewniają możliwość oddzielnego regulowania temperatury w górnej i dolnej strefie pieca. Timer,w który wyposażony jest ten model pozwala na ręczne ustawienie czasu pieczenia dla każdej z komór osobno albo też dla wszystkich automatycznie. Oprócz standardowego umieszczenia grzałek, dodatkowe znajdują się za drzwiami każdej z komór. Ma to na celu zrekompensowanie utraty ciepła spowodowanej ich otwieraniem.

Warto też zwrócić uwagę na zastosowaną tu płytę szamotową, wykonaną z gliny naturalnej. Jej porowata powierzchnia wymusza przepływ powietrza wokół wypiekanych placków co zapewnia odpowiednią ich chrupkość. 

Tagi , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.