Frytownice

Frytownice to urządzenia służące do przygotowania potraw, których półprodukty wymagają smażenia w bardzo głębokim tłuszczu. Najczęściej są to popularne w Polsce pączki i faworki oraz frytki. Na rynku są obecne zarówno frytownice zasilane gazem, jak i prądem elektrycznym. Drugi istotny podział dotyczy liczby komór. Mamy więc frytownice jednokomorowe i dwukomorowe.


Niezależnie od rodzaju urządzenia, budowa każdego z nich jest bardzo podobna.
Głównymi elementami są:

  •  elementy grzejne, które zapewniają odpowiednią temperaturę,
  •  komora smażenia, w której przebiega proces obróbki cieplnej,
  •  zawór spustowy, który służy do usuwania zużytego tłuszczu,
  •  przyrządy, kontrolne oraz sterujące, które chronią urządzenie przed uszkodzeniem i odpowiadają za utrzymanie właściwej temperatury.

Przed rozpoczęciem smażenia półprodukty, który mają być poddane obróbce cieplnej wkąłda się do kosza smażelniczego i wraz z nim zanurza się je w komorze smażenia, którą wcześniej wypełnia się tłuszczem. W nim z kolei umieszczone są grzałki oddzielone od kosza specjalną siatką. Tak jest w przypadku frytownic elektrycznych. W frytownicach gazowych palniki znajdują się oczywiście pod dnem zbiornika z tłuszczem. Jeśli komora smażenia jest w kształcie litery „V”, to elementy grzewcze znajdują się po obu jego bokach.
W każdej frytownicy można wyróżnić dwie strefy: gorącą i zimną. Pierwsza znajduje się powyżej a druga poniżej elementu grzejnego. Do tej drugiej wpadają drobiny smażonych produktów, dzięki czemu nie zwęglają się a na sam koniec procesu, usuwa się je razem ze zużytym tłuszczem. Do tego służy wspomniany już zawór spustowy.

Jeśli już mowa o tłuszczu – to trzeba pamiętać, ze warunkiem właściwego przebiegu procesu obróbki cieplnej jest odpowiednia temperatura tłuszczu. Nie może być on ani zbyt zimny, ani zbyt gorący. Dlatego każda frytownica musi być wyposażona w odpowiednie zabezpieczenia i aparaturę sterującą. Specjalny czujnik decyduje o włączaniu i wyłączaniu elementów grzejnych, zależnie od aktualnej temperatury tłuszczu. Ponadto komora grzejna wyposażona jest w termoelement zabezpieczający przed zbyt wysoką temperaturą a tym samym przed przepaleniem grzałek lub zapalenia tłuszczu. Nowoczesne frytownice wyposażone są również w system filtracji, który przefiltrowuje fryturę by móc jej ponownie użyć.


Przykładem frytownicy elektrycznej jednokomorowej jest Frytownica 4 l | HENDI, Mastercook. Urządzenie wykonane jest ze stali chromowej, grzałki zaś z hartowanej stali. Temperatura jest regulowana za pomocą termostatu a jej maksymalna wysokość wynosi 195°C. Dzięki temu, że pojemnik na tłuszcz można wyjąć z urządzenia, łatwiejsze jest jego czyszczenie.

Inne przykłady frytownic możesz zobaczyć np. tutaj

 

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.