Zaplecze spod igły

Większość pracowników kuchni w obiekcie gastronomicznym z pewnością bardziej komfortowo będzie czuła się w obszernym wnętrzu. Powierzchnia ma znaczenie nie tylko dla wygody przygotowywania potraw, ale i dla sprawności ich przyrządzania. Funkcjonalnie zorganizowany ciąg wydawczy, gwarantuje lepszą „wydolność kuchni”, a w efekcie zadowolenie gości. Czas wydawania potraw jest uzależniony także od umiejętności pracujących w kuchni osób.

 

W kuchni restauracyjnej istnieje niewielkie prawdopodobieństwo zmian kadrowych. Z reguły restauracja przez kilka, a nawet kilkanaście lat zatrudnia tego samego kucharza, który otacza się sprawdzonymi współpracownikami. To dlatego można indywidualnie zaprojektować stanowiska do przygotowania i obróbki wstępnej produktów.

W kuchni najlepsze będą najbardziej uniwersalne urządzenia i sprzęty, takie jak np. stoły robocze. Powinny one mieć regulowane nóżki i szkieletowy stelaż, aby dostęp do akcesoriów umieszczonych w szufladach był najłatwiejszy. Zaplecze kuchenne powinno być zaopatrzone w maszyny i meble dobrej jakości. Sprzęty muszą być trwałe.

Stal nierdzewna, z jakiej zazwyczaj wykonane są ciągi wydawcze, jest odporna na wilgoć czy chłód, trzeba jednak pamiętać o systematycznej dezynfekcji. Dzięki temu, po okresie przestoju uda nam się bezproblemowo kuchnię „obudzić”. Przy wyborze mebli istotne jest również to, by posiadały możliwie najmniej elementów, które mogą ułatwiać gromadzenie nieczystości.

Pojemniki oraz komory zlewozmywaków powinny mieć zaokrąglone krawędzie wewnętrzne,  to doskonale znane wytyczne. Dodatkowo w przypadku kuchni o dużych rozmiarach, jaka często znajduje się w dużych restauracjach, dobrze byłoby rozważyć opcję mycia tylko jednej komory. Takie rozwiązanie może się przydać w trakcie wahadłowego wydawania dań. Właściciele sezonowych restauracji powinni postawić na urządzenia kuchenne, których eksploatacja będzie tania, a odświeżanie i ponowny rozruch maksymalnie łatwe.

 

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.