Gazowe urządzenia grzewcze bardzo często występują w zakładach gastronomicznych w postaci tak zwanych trzonów kuchennych. Ze względu na swoją budowę dzielą się na niezabudowane, zabudowane z szafkami oraz zabudowane z piekarnikiem. Nazwy same wskazują jakie występują między nimi różnice. Jako, że grzewcze urządzenia gazowe są stosowane bardzo często warto przyjrzeć im się bliżej.
Kuchnie gazowe lub jeśli kto woli gazowe trzony kuchenne składają się z obudowy oraz konstrukcji nośnej, instalacji, która doprowadza gaz do palników oraz zapalacza. Przepływ gazu jest kontrolowany przez zawory umieszczone na obudowie. Dla bezpieczeństwa w nowoczesnych kuchniach gazowych zastosowano specjalne zabezpieczenia, które sprawiają, że w przypadku gdy płomień na palniku zgaśnie – dopływ gazu jest odcinany. Każdy palnik wyposażony jest w odpowiednie pokrywy, które rozdzielają przepływający gaz na drobniejsze strumienie. Ilość palników zależnie od modelu kuchni waha się od dwóch do sześciu. Niektórzy producenci wraz z kuchniami dostarczają dwa rodzaje dysz – do gazu ziemnego oraz do mieszanki propanu i butanu.
Wybór wielkości kuchni gazowej zależy od tego jaka wydajność potrzebna jest w danym zakładzie gastronomiczny. Do małych lokali świetnie nada się na przykład dwupalnikowy wolno stojący model KROMET, 000.KG-2M zaś do większych idealny będzie sześciopalnikowy KROMET, 000.KG-6M.