Kuchnie gazowe

Trzony kuchenne gazowe potocznie nazywane są po prostu kuchniami gazowymi dlatego w tym wpisie obu tych określeń będziemy używać zamiennie. Tak jak wszystkie tego typu urządzenia, służą one do obróbki cieplnej surowców i są obecne niemal w każdym zakładzie gastronomicznym.

kuchnie gazowe


Każda kuchnia gazowa składa się z konstrukcji nośnej oraz obudowy, instalacji, która doprowadza gaz do kolejnego elementu, czyli palników oraz zapalacza. Do tego dochodzą jeszcze zawory oraz ich pokrętła, które są częścią instalacji. Gdy zawór zostanie otworzony gaz przepływa do mieszalnika. Tutaj jest mieszany z powietrzem, którego dopływ jest regulowany za pomocą przysłon. Następnie mieszanka gazowo-powietrzna przemieszcza się do palników, których nasady posiadają tzw. otwory płomykowe. Służą one do tego, by rozdzielić mieszankę na kilka węższych strumieni. Dla wygody obsługujących kuchnie gazowe wyposażone są w zapalacze, dzięki czemu nie zachodzi potrzeba używania przy nich zapałek, dla bezpieczeństwa zaś nowoczesne trzony gazowe posiadają mechanizm, który zamyka dopływ gazu, gdy płomień zgaśnie.

 

Typowym, przykładem wydajnego trzonu gazowego jest HENDI, 225707. Posiada pięć palników oraz dodatkowo piec konwekcyjny, oraz oczywiście wszystkie opisane wyżej elementy. Funkcję zabezpieczającą pełni zawór termopary. Palniki są różnej wielkości a co za tym idzie, różna jest też ich moc grzewcza. Tak więc są 3 palniki o mocy 3 kW i dwa o mocy 3,5 i 1,8 kW. Obudowa kuchni wykonana jest ze stali nierdzewnej. Oczywiście nie każdy zakład potrzebuje kuchni gazowej z piecem konwekcyjnym, wówczas można zdecydować się na model nastawny, jak np HENDI, 225820, z taką samą liczbą i mocą palników.

 

Tagi , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.