Mieszające urządzenia gastronomiczne

Odpowiednie i dokładne łączenie ze sobą składników potraw to niejednokrotnie klucz do sukcesu. Dlatego tak ważne w branży gastronomicznej są urządzenia mieszające. Można wśród nich wyróżnić: blendery oraz miksery, mieszarki i maszyny służące do wyrabiania ciasta.

Poniżej kilka słów o każdym z nich.

Miksery gastronomiczne

Jeśli chodzi o te urządzenia na rynku występuje duże ich zróżnicowanie pod kątem wielkości, typów i możliwości. Najogólniej można je podzielić na popularne, które stosuje się zarówno w gospodarstwach domowych jak i małych zakładach gastronomicznych oraz profesjonalne. I tymi drugimi zajmiemy się dokładniej.

Miksery gastronomiczne – profesjonalne charakteryzują się przede wszystkim dużą wydajnością dlatego mogą być używane w większych restauracjach czy barach. Aby odpowiedzieć na zróżnicowane potrzeby posiadają wiele końcówek, z których każda służy do czegoś innego. Można je oczywiście dowolnie wymieniać. Najczęściej są to:

nóż gwiazdkowy, który służy do rozdrabniania ugotowanego mięsa, warzyw i owoców itp.

tarcza ubijająca – za je pomocą można miksować oraz mieszać produkty o płynnej konsystencji: śmietanę, musy, sosy itp.

tarcza miksująca miesza, miksuje i ubija sosy, majonezy, różnego rodzaju masy kremowe itp.

Jeśli chodzi o budowę tutaj również można wyróżnić kilka typów mikserów:

stołowe – z wieloma rodzajami noży, służą głównie do wytwarzania koktajli;

elektryczne – ich cechą charakterystyczną jest praca w specjalnej obudowie i nóż składający się z dwu skrzydeł;

młynki do rozdrabniania odpadów – montuje się je najczęściej pod zlewami;

Miksery gastronomiczne posiadają możliwość regulowania ilości obrotów na minutę elementów roboczych.

Blendery gastronomiczne

Zasada na jakiej działają blendery jest niemal identyczna jak w przypadku mikserów więc nad tym nie będziemy się rozwodzić. Warto natomiast skupić się na ich przeznaczeniu oraz budowie.

Blendery służą przede wszystkim do wykonywania następujących czynności na produktach:

przecieranie różnego typu past, sosów oraz zup;

przyrządzanie koktajli zarówno takich w skład których wchodzą owoce i warzywa, jak również tych na bazie alkoholu;

mielenie i rozdrabnianie mięs, owoców i warzyw;

rozdrabnianie surowców o większej twardości: ziaren, lodu itp.

Jeśli chodzi o budowę to każdy blender posiada pojemnik na dnie którego znajdują się noże, które służą do rozdrabniania produktów oraz oczywiście silnik elektryczny, który napędza urządzenie i za pomocą przekładni przekazuje moc na wspomniane noże.

Zobacz przykładowy blender barowy ze stali nierdzewnej Edesa

Maszyny do wyrabiania ciasta

Urządzenia gastronomiczne do wyrabiania ciasta zwane są również mieszarkami i służą jak sama nazwa wskazuje do przygotowywania różnego rodzaju ciast. Każde urządzenie tego typu posiada trzy najważniejsze części: silnik, dzieżę i miesidło. W dzieży znajdują się składniki ciasta, które jest mieszane za pomocą łapy, którym zakończone jest miesidło. Każda mieszarka posiada regulację obrotów z jaką pracuje. Dzięki temu można je odpowiednio dostosować do rodzaju wyrabianego ciasta.

Mieszarki

Najczęściej używa się ich do wytwarzania surówek, wówczas gdy potrzebna jest duża ich ilość. Elementy budowy są podobne do tych, które występują w maszynach do wyrabiania ciasta. Są to: stalowy pojemnik, do którego wsypuje się produkty, które mają być wymieszane, mieszadło o różnych kierunkach obrotu oraz napędzający je silnik elektryczny.

Często uniwersalnym rozwiązaniem może być zastosowanie mieszarki do ciast w formie dodatkowej przystawki do gastronomicznych robotów wielofunkcyjnych np. przystawka do ciast Mesko

Tagi , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.