Garnki ze stali nierdzewnej

Jaki jest podstawowy sprzęt używany w każdej kuchni? Oczywiście garnki. I to zarówno jeśli chodzi o kuchnie domowe, jak i zakłady gastronomiczne. Specjaliści zazwyczaj zalecają stosowanie garnków ze stalli nierdzewnej 18/10. Sama stal nie jest najlepszym przewodnikiem ciepła, jest za to bardzo wytrzymała. Dlatego też garnki tego typu mają dno wykonane z kilku warstw – najczęściej od trzech do pięciu. Przynajmniej jedna warstwa wewnętrzna jest zrobiona z metalu, który dobrze przewodzi ciepło – zazwyczaj jest to miedź lub aluminium. Stal natomiast, która tworzy warstwy zewnętrzne chroni tę miękkie metale przed uszkodzeniem. Garnki te sprawdzają się przy gotowaniu tradycyjnym, w przypadku gotowania na parze lepiej sprawdzają się garnki z dnem jednowarstwowym.

Istotnym elementem każdego garnka są uchwyty, które muszą posiadać dwie cechy: być trwałe i nie nagrzewać się. Nie należy zapominać również o pokrywach, dobrze dopasowanych, tak by para, wraz ze składnikami odżywczymi nie wydostawała się z garnka.

 
Na rynku dostępne są specjalne garnki do duszenia potraw. Takim garnkiem jest Garnek satynowany z polerowanym pierścieniem ze stali nierdzewnej do duszenia 1,5 l | CONTACTO, Seria 2200. Posiada on dno trójwarstwowe: między dwoma warstwami stali, znajduje się warstwa aluminium. Stal satynowana, zapewnia nowoczesny wygląd, a wywinięte brzegi garnka ułatwiają użytkowanie oraz utrzymanie w czystości.

 

Istnieją też garnki specjalistyczne, przeznaczone do gotowania wyłącznie określonych rodzajów potraw. Przykładem tego typu naczyń są garnki do gotowania muli i małży, do podgrzewania mleka i sosów (zabezpieczenie przed przypalaniem) jak również garnki do gotowania szparagów – wysokie ze specjalnym koszem ze stali, który wraz ze szparagami wkłada się do garnka napełnionego wodą.

Tagi , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.