Jak podawać alkohole?

Wybór szkła na rynku jest bardzo szeroki, a zasady dotyczące podawania alkoholi dość skomplikowane. Nic więc dziwnego, że wiele osób ma problem z odpowiedzią na pytanie, w jaki sposób należy prawidłowo podać dany rodzaj alkoholu. Oto kilka porad odnośnie szkła, które jest odpowiednie do poszczególnych rodzajów alkoholu, a także odnośnie sposobu podawania alkoholi.

Szampan – kieliszki do szampana mają charakterystyczny, smukły wygląd. Dzięki temu, że zwężają się ku górze, podany w nich szampan dłużej pozostaje napojem gazowanym. Kieliszki należy napełniać szampanem do wysokości 3/4, a sam szampan zawsze powinien być schłodzony.

kieliszek do koniakuWino czerwone – kieliszek powinien być dość duży, smukły, wykonany z cienkiego szkła, z dużą, zwężającą się ku górze czaszą. Wino podawane jest zawsze w temperaturze pokojowej, a podczas picia kieliszek należy trzymać za nóżkę.

Wino białe – kieliszek do tego rodzaju wina powinien posiadać mniejszą czaszę i dłuższą nóżkę niż kieliszek przeznaczony do podawania wina czerwonego. Należy go napełnić do połowy.

Koniak – kieliszek do koniaku posiada krótką nóżkę i szeroką, pękatą czaszę. Choć takie kieliszki mają dużą pojemność, należy wlewać do nich jedynie niewielką ilość alkoholu. Podczas picia kieliszek do koniaku trzyma się za czaszę, co podgrzewa alkohol i wydobywa jego aromat.

Wódka – czystą wódkę podaje się w niewielkich kieliszkach z nóżką lub bez niej, wódkę gatunkową – jedynie w kieliszkach z nóżką.

Tagi .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.