Patelnie elektryczne

Patelni elektrycznych w gastronomii używa się zarówno do smażenia jak i do duszenia różnych potraw lub też produktów wchodzących w ich skład. Zależnie od głębokości, można je podzielić na głębokie (ponad 10 cm) i płytkie (między 8 a 10 cm).

 

Każde tego typu urządzenie, składa się z elementów grzejnych, które podgrzewają wannę smażalniczą, gdzie zachodzi proces obróbki cieplnej. Kolejnym istotnym elementem jest pokrywa, przełącznik mocy oraz lampki sygnalizacyjne, informujące o pracy urządzenia.

Wanny smażalnicze są prostokątne i wyposażone są w tzw. lej zlewowy przeznaczony do odprowadzania tłuszczu. Pokrywa zamykająca wannę jest tak skonstruowana, by para wodna po skropleniu się spływała do wanny. Wiadomo, że z patelni często trzeba usuwać tłuszcz ewentualnie inne płyny. Ułatwiają to dźwignie, które pozwalają na bardzo łatwe przechylanie patelni. Niektóre modele wyposażone są nawet w silniki elektryczne, które służą do samoczynnego przechylania.

 

Systemy sterowania patelniami najczęściej są proste i składają się z głównego wyłącznika i termostatu, odpowiadającego za odpowiednią temperaturę procesu smażenia.
Proces przygotowania potraw na patelniach elektrycznych jest znormalizowany i składa się z następujących etapów:
a) najpierw wannę smażalniczą napełnia się tłuszczem;

b) następnie, za pomocą regulatora, ustala się odpowiednią temperaturę smażenia;

c) dopiero wtedy uruchamia się wyłącznik główny;

d) gdy proces obróbki cieplnej zakończy się, regulator temperatury ustawia się w pozycji „0”;

e) usuwa się tłuszcz, w przypadku, gdy jest to wykonywane z użyciem siły fizycznej a nie silnika, wcześniej wyłącza się zasilanie;

f) na końcu myje się wannę smażalniczą za pomocą ciepłej wody.
Patelnie elektryczne różnią się między sobą poszczególnymi parametrami. Tym co najbardziej rzuca się w oczy jest ich zróżnicowana wielkość. Dzięki temu mogą być używane zarówno w małych jak i dużych zakładach gastronomicznych.
Przykładem bardzo pojemnej patelni jest 64-litrowy model KROMET (zobacz PDF z patelniami Kromet), 000.PE-40X. Wanna smażalnicza wykonana jest ze stali nierdzewnej, zaś maksymalna temperatura smażenia to 275 °C.  

Tagi , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.