Urządzenia do mielenia mięsa

W branży gastronomicznej używa się różnych maszyn służących do mielenia mięsa i ryb. Najbardziej popularne są dwa typy: wilki oraz kutry. Omówmy pokrótce każdy z nich.

Wilki

 


Za ich pomocą mieli się zarówno mięso oraz ryby surowe jak i gotowane. Stopień rozdrobnienia jaki uzyskujemy zależy od tego jakie zastosujemy w nim sitka. Produkowane są sitka o średnicy otworów od 3 do 17 mm. Wilki niejednokrotnie posiadają specjalne przystawki, które rozszerzają ich możliwości. Mogą one służyć wówczas również do rozdrabniania warzyw albo flaków. Konkretne modele mogą różnić się od siebie wydajnością. Przykładowo przedstawiony na powyższym zdjęciu STALGAST, 721220 pozwala na zmielenie 110 kg mięsa w ciągu godziny. Są one najczęściej wykonane z żeliwa i stali nierdzewnej co zapewnia długą żywotność tych maszyn.

 

Kutry

 

 

Kutry różnią się od wilków przede wszystkim swoim przeznaczeniem. Są od nich dużo dokładniejsze jeśli chodzi o rozdrobnienie surowców.  Za ich pomocą mieszą się też zmielone mięso z innymi produktami takimi jak warzywa i przyprawy. Jaklo,że w trakcie mieszanie wytwarza się dużo ciepła do masy, którą wkłada się do kutra zawsze dolewana jest zimna woda albo też kawałki lodu. Małe kutry jak ten na zdjęciu (ROBOT COUPE, 712020), dzięki różnym stosowanym w nich nożom, służą również do wyrabiania ciasta mielenia orzechów itp. Wydajność tych urządzeń zależnie od modelu wynosi od 40-160 kg/h.

 

Przy obsłudze obu maszyn należy pamiętać o środkach bezpieczeństwa, przede wszystkim zaś o niezdejmowaniu osłon i nie wkładaniu rąk do komór roboczych w trakcie pracy urządzeń.

Tagi , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.