Czego oczekiwać od urządzeń gastronomicznych?

Zarówno kucharze obsługujący urządzenia gastronomiczne, jak i właściciele lokalu, na którego wyposażeniu się znajdują, mają w stosunku do nich pewne oczekiwania. Pośrednio również klienci, którzy chcą by przygotowane za ich pomocą potrawy były smaczne i zdrowe. Jednak przecież wiadomo, że owe sprzęty bywają różnorakie, jedne są bardziej zaawansowane technicznie inne mniej, różnią się między sobą wydajnością, zużyciem energii im wieloma innymi istotnymi czynnikami dlatego niem się zdecydujemy na zakup warto mieć jasno określone oczekiwania.

Urządzenia  gastronomiczne

Najbardziej oczywistą sprawą jest to, że urządzenia gastronomiczne powinny spełniać wszelkie aktualne normy bezpieczeństwa i higieny pracy. Z jednej strony chodzi tu o bezpieczeństwo pracowników a z drugiej o pozostanie w zgodzie z normami prawnymi obowiązującymi zakłady żywienia zbiorowego. Druga istotna sprawa, szczególnie dla konsumentów to gwarancja, że dane urządzenie pozwoli przygotować potrawę w warunkach higienicznych. Na straży tego stoi system HACCP, który jest obowiązujący we wszystkich krajach Unii Europejskiej i dotyczy firm z branży spożywczej. Wyznacza on szczegółowe normy również, jeśli chodzi o urządzenia gastronomiczne. W utrzymaniu czystości pomagać powinna również odpowiednia konstrukcja maszyn – łatwość czyszczenia oraz odpowiednie materiały, tych części, które stykają się z produktami to istotne elementy.  Skoro już jesteśmy przy konstrukcji warto wymienić jeszcze kilka wymagań, jakie powinna ona spełniać:

  • trwałość, która pozwoli na długą eksploatację urządzenia;
  • odpowiednia wielkość, dostosowana do warunków lokalowych;
  • prosty montaż jak również demontaż, łatwość dostępu do części, które czasem trzeba wymienić;
  • możliwość dostosowania parametrów pracy urządzenia do aktualnych potrzeb;

Prowadzenie zakładu gastronomicznego to nie tylko zyski, ale również i koszty, które szczególnie na początku mogą być dużym obciążeniem. Dlatego przy zakupie urządzeń gastronomicznych należy zwrócić uwagę na czynniki ekonomiczne. Te najistotniejsze to: cena zakupu, koszty eksploatacji danej maszyny, w tym również pobór mocy oraz zużycie wody i gazu, stopień przydatności, od którego w dużej mierze zależy, jak szybko dany zakup się zwróci.

Tagi , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.