Rola wyposażenia gastronomicznego

Techniczne wyposażenie gastronomiczne, czyli innymi słowy, wszystkie urządzenia służące do przygotowywania posiłków jest istotnym elementem każdej restauracji, kawiarni, baru czy stołówki. Od niego w dużej mierze zależy sposób funkcjonowania lokalu. Zastanówmy się więc nad tym jakie konkretnie role ono spełnia.

Na początku czynniki ekonomiczne, czyli te wpływające na koszty prowadzenia działalności gastronomicznej. Zależnie od ich typu, różnorakie urządzenia w większy lub mniejszy sposób mogą wpłynąć na oszczędność wody oraz energii elektrycznej. Obniżają też zużycie niektórych produktów potrzebnych do przygotowywania posiłków, przez lepsze ich wykorzystanie a co za tym idzie zmniejszenie ilości powstałych odpadów.

Jednak to nie wszystko. Finanse lokalu wiążą się w dużej mierze ze standardem świadczonych usług. Klienci bowiem, przychodzą do tych restauracji, z których są zadowoleni. Co więcej, dzielą się swoimi opiniami z innymi i tym samym czynią ze swoich znajomych potencjalnych klientów danego lokalu. Dlatego tak ważna jest rola urządzeń gastronomicznych również w tym zakresie. Dzięki nim czas przygotowania potrawy jest krótszy. Poza tym zwiększa się wydajność kucharzy, co jest szczególnie istotne, gdy na realizację czeka równocześnie kilka lub kilkanaście zamówień. Ponadto dzięki zamówieniu niektórych rodzajów wyposażenia można poszerzyć menu serwowanych posiłków. Przykładowo uruchamiając piece do pizzy, zachęcamy do odwiedzin miłośników tej potrawy, przez co krąg klientów się zwiększa. Podobnie piece konwekcyjno parowe istotnie poszerzają możliwości i skalę działalności

Istotny jest więc odpowiedni dobór urządzeń gastronomicznych, który pozwoli osiągnąć, zakładane przez właściciela cele. Czym kierować się przy ich wyborze? Przede wszystkim warto zastanowić się, do jakich klientów chce się dotrzeć i jakie potrawy podawać. Tutaj wchodzi też w grę związany z tym proces ich przygotowania, a dokładniej jego warunki: temperatura, obciążenie poszczególnych urządzeń itp. Dlatego dobrze jest wpierw zapoznać się ze specyfikacją techniczną oraz zaleceniami producenta konkretnego sprzętu. Ważna jest również przewidywana ilość konsumentów, co pozwoli stwierdzić jak wydajnych urządzeń potrzeba w danym lokalu. No i nie można zapomnieć też o warunkach lokalowych – trzeba wziąć pod uwagę dostępną powierzchnię przeznaczoną na kuchnię, wymiary urządzeń miejsca dopływu wody, gazu itp.

Dobór wyposażenia gastronomicznego

Tagi , , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.