Kuchenne trzony elektryczne to pełna nazwa tego, co potocznie określamy mianem kuchni lub kuchenek elektrycznych. Każde takie urządzenia składa się z podobnych elementów, mimo że w szczegółach mogą się od siebie różnic. Jego obudowa wykonana jest zazwyczaj ze stali nierdzewnej i stanowi równocześnie główną część konstrukcji nośnej.
Płyty grzejne, które tutaj są odpowiednikiem palników w kuchniach gazowych, tworzy się ze stali lub z żeliwa, zaś w najnowocześniejszych urządzeniach stosuje się płyty glasceramiczne, ze szkła odpornego na wysokie temperatury. Mają one grubość około 4 mm i nagrzewają się wyłącznie tam, gdzie znajduje się spirala grzewcza. Dzięki temu, bardzo szybko osiąga się pożądaną temperaturę. Ale to nie wszystkie ich zalety. Warto bowiem wspomnieć o tym, że łatwo jest utrzymać je w czystości, co w zakładach gastronomicznych ma szczególne znaczenie. Wszystkie płyty grzejne można podzielić na standardowe i szybkogrzejne. Te ostatnie producenci oznaczają barwą czerwoną.
Każdy nowoczesny trzon, dla oszczędności energii, wyposażony jest w wyłącznik przeciążeniowy. Dzięki niemu, nawet jeśli obsługujący urządzenie po zdjęciu naczynia z płytki grzejnej, zapomni ją wyłączyć, moc zostanie od niej odcięta automatycznie. Wyłącznik ten zaczyna działać za każdym razem, gdy z wcześniej obciążonej płytki zostanie zdjęte obciążenie.
Kuchenne trzony elektryczne występują w różnych rozmiarach. Przykładem małego urządzenia, idealnego do niedużych zakładów gastronomicznych, w których ważna jest oszczędność miejsca, jest model LOZAMET, LK.2.1. To wykonana ze stali nierdzewnej, dwupłytowa kuchenka elektryczna, która może być ustawiona na kuchennej szafce. Jej wymiary to 544 x 390 x 240 mm. Moc każdej z płyt wynosi 3 kW.
Wiadomo jednak, że w dużych zakładach gastronomicznych są potrzebne dużo wydajniejsze urządzenia. Jednym z modeli, które mogą zaspokoić takie potrzeby jest KROMET, 000.KEZ-6PAA, wyposażona w 6 płyt grzejnych i piekarnik elektryczny. Każda płyta ma moc 18 kW. Są one położone bardzo blisko siebie, dzięki czemu płynnie można przesuwać naczynia z jednej na drugą. Oczywiście wymaga dużo więcej miejsca niż poprzedni model.