W wielu zakładach gastronomicznych dąży się do jednoczesnego zautomatyzowania poszczególnych etapów obróbki produktów spożywczych przy jednoczesnym ograniczeniu ilości pojedynczych urządzeń gastronomicznych. Stąd duże zainteresowanie maszynami uniwersalnymi, które dzięki odpowiedniej budowie i licznym przystawkom mogą wykonywać wiele różnych czynności.
Konstrukcja takich urządzeń jest dość prosta – najważniejszymi elementami są napędzający je silnik elektryczny sprzęgło oraz przekładnie, na obudowie znajduje się zaś końcówka do montowania różnych przystawek. Im jest ich więcej tym więcej możliwości ma urządzenie. Warto pokrótce opisać najważniejsze z nich.
1. Przystawka do rozdrabniania warzyw
Głównym jej elementem są tarcze posiadające ostre nacięcia albo też noże. Efekt rozdrobnienia zależy od użytej tarczy i mogą to być: plasterki, wiórki, słupki lub miazga.
2. Przystawka do przecierania zup
Element roboczy zwany przecierakiem przeciska zawartość zbiornika przez sita o rożnej grubości, co pozwala uzyskać jednolitą konsystencję zupy.
3. Przystawka do krojenia chleba i wędlin
Zastępuje krajalnice i działa na podobnej do nich zasadzie.
4. Przystawka do mielenia kawy
Zastępuje młynki i działa na podobnej do nich zasadzie służy nie tylko do mielenia kawy ale również produktów zbożowych i przypraw.
5. Przystawka do ubijania piany
Zespół roboczy jest trójelementowy. Składają się na niego: trzepaczka, mieszadło i zgniatacz. Za pomocą tej przystawki można przygotować różnego rodzaju ciasta, majonezy, kremy.